Follow by Email

StatCounter

Tuesday, January 30, 2018

More Food Reviews



I broke into the bucket of Mountain House dehydrated foods. My lovely wife and I tried the chicken and rice. Unlike the Wise meals we've been eating, Mountain House has real chicken in its meal. Wise uses soy products instead.

The package claims to have three servings. Nope. It's more like two and that gives each person a little over 400 calories. A hungry person could eat the whole thing without any help from anybody else. The flavor was good. The meal was satisfying. All in all the quality was excellent.

The Wise packets require 4 cups of water and a pot to cook it in. The Mountain House chicken and rice meal only needed 2 cups. On the plus side, the meal could be prepared right in the package. It's a pretty well thought out pouch. The base is wide and stable and is resealable to prevent accidents.

So far we've only tried one of the Mountain House meals. Since we are camping near a Publix supermarket, our meals can be a lot fresher.

Today we had grilled rib eye steaks, sauteed onions and peppers, baked potatoes, and sliced oranges. Once in a while it's great to break away from travel foods. Our cooler has been running full blast as we've got electric power at our site. That has allowed us to purchase foods that need better refrigeration. Soon enough we'll be back at primitive campsites. No doubt my reviews of dehydrated foods will continue then.

-Sixbears

8 comments:

  1. Are the dehydrated foods expensive? I've thought of getting some. You know, just in case.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wise Foods are probably the best value per calorie, but they use soy instead of meat. It's pretty easy to compare prices on Amazon.

      Delete
  2. I used to carry those military brown food packs with me in the RV for emergencies. When I got hungry and dinner wasn't ready, that was enough of an emergency. . . (grin)

    ReplyDelete
    Replies
    1. I keep those power bars for an emergency food boost. I'm even lazier than you. :)

      Delete
  3. I have bought a lot of long term storage food, the stuff in the pails, that comes in a mylar bag , flushed with nitrogen. But I've never bought a lot of the prepared pre-packaged foods because of the costs. I'm watching your reviews, because I intend to buy some.

    on an aside, just before I came here, I bought a relatively rare book on the Civil War from Abes Books. Then when I came to your blog, and advertisement for Abe's books popped up. That's strange, since clearly the "blog" system knew I'd been there. I wonder how, though?

    ReplyDelete
    Replies
    1. I thought I'd test what I have before buying more. So far I'm pretty sure I will buy more. While it's not the cheapest foods, they provide some variety and are easy to prepare. Being light weight and compact is a plus as my storage space on the van and boat are limited.

      Delete
  4. I buy and use Mountain House all the time and I have to admit...I like them ar better than the Wise products. Quality seems to be better to me, and the prep time is less.

    Now that I can get most of them on Amazon, it makes the shipping time so much better!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Just started in on the Mountain House, but so far, so good. I used to use them a long time ago when backpacking -not all my meals, but they were in the mix. The current versions are easier to prepare. However, as far as for providing raw calories, Wise is a cheaper.

      Delete